تاريخچه گمرک بوشهر

گمرکات استان بوشهر

در حال حاضر تعداد گمرکات استان بوشهر 15 گمرک است که 13 گمرک آن به نام های:

 گمرک منطقه ویژه اقتصادی یک بوشهر

گمرک منطقه ویژه اقتصادی دو  بوشهر

گمرک گناوه

 گمرک دیلم

گمرک ریگ

گمرک بوالخیر

گمرک دلوار

گمرک کنگان

گمرک دیر

گمرک عسلویه

گمرک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی

گمرک  نخل تقی

گمرک خارگ

ایجاد گمرک لاور ساحلی، امام حسن و سیراف نیز که از مصوبات سفر ریاست جمهوری به استان بوشهر می باشد هم اکنون مراحل احداث خود را سپری می کنند.

 

گمرک  بندر گناوه

گمرك گناوه بعنوان يكي از فعالترين گمركات استان بوشهر در زمينه صادرات و واردات  است.

بندر گناوه در ساحل خليج فارس و در شمال استان بوشهر و در كنار خورموسوم به (( خور دخيل)) و بين بندر بوشهر و ديلم واقع شده است . گناوه روبروي جزيره خارك قراردارد. شهرگناوه كنوني درجنوب گناوه قديم بنا شده است . ازگناوه قديم نقاطي باقي مانده كه امروزه به نامهاي تيرسول ( شن فشرده ) (( تل گنبد)) ،(( تل گوري)) ، (( تل مناره)) و بالاخره (( تل امامزاده)) خوانده مي شود.

 در ويرانه هاي اطراف گناوه ، كوپال ( گل پخته استوانه اي شكل به صورت سفال زرد يا سرخ رنگ كه آن را به عنوان گلوله يا منجبيق برسر دشمن مي ريختند) فراوان به چشم مي خورد.

در حال حاضر از گناوه قديم جز آثار سنگها و پيهاي مدفون در زير خاك و بعضي بازمانده طاق نماهاي سنگي ضربي آثاري مشهود نيست . گاه و بيگاه در درون گودال ها و حفره ها و در زير پي هاي عمارات ويرانه سكه ها و دست افزارها و مصنوعات سنگي و سفالي يافت مي شود. نام اين بندر در كتاب هاي قديم به صورت ،(( گنابا)) ،(( گنفه)) ،(( گناوه)) ،(( جنايه)) و (( جنابا)) هم آمده است . قدمت اين بندر به دوره عيلاميها مي رسد.

وسعت گناوه 2043 كيلومتر مربع و برابر 8% كل مساحت استان مي باشد. جمعيت بندرگناوه حدود 150 هزار  نفر مي باشد و آب و هواي آن گرم و مرطوب است . اين مركز داراي دوبخش مركزي و ريگ مي باشد و فاصله آن تا مركزاستان 130 كيلومتر است. مردم گناوه داراي مذهب شيعه مي باشند و به فارسي با لهجه بندري تكلم مي نمايند.

 

گمرک منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس

گمرک منطقه   ويژه   اقتصادي     انرژي   پارس در صادرات ميعانات گازي رتبه اول را در میان گمرکات کشور برخوردار است.

 منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس براساس مصوبه هيأت دولت و شوراي عالي مناطق آزاد تجاري صنعتي در سال 1377 و به منظور استفاده ازنفت و گازپارس جنوبي و انجام فعاليت در زمينه هاي نفت و گاز و پتروشيمي تأسيس شده است.

اين منطقه در شرق استان بوشهر در حاشيه خليج فارس در300 كيلومتري شرق بندربوشهر و 570 كيلومتري غرب بندرعباس واقع شده و حدود 100 كيلومتر با حوزه گازپارس جنوبي واقع در خليج فارس فاصله دارد.

حوزه پارس جنوبي 450 تريليون فوت مكعب گازو حدود 8/6 درصد از كل منابع گازي جهان را در اختيار دارد. منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس احداث 12 فاز فرآوري گاز ( در مرحله اول ) 15 مجتمع پتروشيمي و همچنين توسعه صنايع پايين دستي پتروشيمي و صنايع مختلط و نيمه سنگين براي استفاده از اين حوزه را برنامه ريزي كرده است.

اين منطقه از نظر جايگاه و موقعيت بسيارحائز اهميت است . فاصله كم آن از ميدان گازپارس جنوبي دسترسي مستقيم بـــــه آب دريا، عمق مناسب ، سواحل مناسب ، برخورداري از شبكه هاي تأسيسات زيرساختي و شريان هاي ارتباطي فرامنطقه اي، وجود نيروهاي كاربالقوه درشهرها و روستاهاي اطراف ، طبيعت سرسبزو چشم اندازهاي طبيعي زيبا موقعيت مناسبي را جهت سرمايه گذاري پديد آورده است.

محدوده منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس براساس مصوبه هيأت دولت ازغرب به روستاي شيرينو از جنوب به خليج فارس ، ازشمال به دامنه ادامه سلسله جبال زاگرس ، ازشرق به روستاي چاه مبارك و به وسعت 10 هزارهكتار مي باشد.

از اراضي حفاظت شده اين منطقه مي توان به خليج نايبند كه از مناطق منحصربه فرد زيست و تكثيرآبزيان و همچنين درختچه هاي حرا در جنوب ايران است اشاره نمود.

گمرك مزبور از سال 77 راه اندازي گرديد. ازبــدو شروع عمليات اجرايي پروژه مزبور و بنا به وظايف قانوني  و در راستاي تسهيل در امور، گمرك منطقه ويژه اقدام به انجام فعاليت هاي مختلف گمركي در منطقه نموده است.

 

گمرک ديلم

گمرك ديلم روزگاري يكي از فعال ترين و قديمي ترين گمركات منطقه جنوب ايران محسوب مي گرديد. به طوري كه گمرك گناوه به عنوان مجموعه گمرك ديلم محسوب مي شد. خرابه هاي تجارت خانه هاي كنار گمرك قديمي خود گواهي بر اين ادعا مي باشد.

با ايجاد اسكله هاي جديد و پهلوگيري كشتي هاي عظيم و همچنين ايجاد مناطق آزاد و تجاري جديد از رونق اين بندر كاسته و حجم فعاليت گمركي در آن كاهش يافته است . ضمن اينكه به علت عدم لايروبي دهانه خور نيز امكان پهلوگيري و تردد لنجها كمتر شده است.

      شهرستان ديلم با2022 كيلومترمربع مساحت در منتهي اليه شمال استان و در مسيرجاده ترانزيت بوشهر . خوزستان قرارگرفته است .بندر ديلم در فاصله 65 كيلومتري شهرستان گناوه و 200 كيلومتري مركز استان قرار دارد.ديلم از دوبخش مركزي و بهرگان ، دو شهر و چهار دهستان تشكيل شده است . در 10 كيلومتري ديلم كنوني در كنار ساحل دريا، تپه ها و خرابه هاي شهرقديمي (( مهروبان ))  قراردارد. در 20 كيلومتري ديلم نيز در حوالي خور(( امام حسن)) آثارخرابه هاي بندري (( سي )) باقي مانده است كه تا سال 321 هجري قمري بندري آبادو پررونق بشمار مي رفته است. اين بندر توسط (( قرمطيان )) ويران گرديده است. اهالي بندر ديلم داراي مذهب شيعه مي باشند و به لهجه مخصوص از بندري و لري تكلم مي نمايند.

 

گمرک  دلوار

بندر دلوار در45كيلومتري  بوشهر و در منطقه اي بنام (( محمد عامري )) قراردارد. بخش دلوار كه شهید (( رئيس علي دلواري )) از آن برخاسته در 4 كيلومتري قرار گرفته است.

پیشه گمرک این بندر به بیش از نیم قرن می رسد. ساختمان سابق گمرك دلوار در كنار خور (( بزرگي )) و در ساحل قرار داشته است.

 

گمرک بوالخير

         بندر بوالخير در70 كيلومتري شرق بندر بوشهر قراردارد . اين بندر در زمان بلژيكي ها يكي از بنادر فعال منطقه بوده است . آب و هواي بوالخير گرم و مرطوب توأم با شرجي مي باشد. بوالخير فاقد حوضچه و اسكله و امكانات تخليه و بارگيري مناسب است و به علت وضعيت منطقه در هنگام طوفاني شدن دريا لنجهاي منطقه اقدام به پهلوگيري در اسكله بندر عامري مي نمايند.

ساختمان فعلي گمرك بوالخير تا محل تخليه كالا 500 متر فاصله دارد. ساختمان قديمي بوالخير كه شامل محوطه و يك باب ساختمان دو طبقه نيمه مخروبه است بيش از 40 سال احداث گرديده ودرساحل دريا و بافت مسكوني آبادي واقع شده است.

 

گمرک بندر كنگان

شهركنگان در منتهي اليه جنوب شرق استان در نوارساحلي خليج فارس قراردارد و از نقاط ديدني استان بوشهر محسوب  مي شود. بندرطاهري از توابع اين شهرستان در قرن چهارم هجري از اهميت بازرگاني زيادي برخوردار بوده است . خرابه هاي بندر سيراف در غرب اين ناحيه بنا به نوشته تاریخ نویسان بزرگترين بندر ايران در خليج فارس بود و تمام كالاهايي كه از طريق دريا به ايران وارد مي شد درآن بندر توزيع مي شد. اين بندر بعد از شيراز  بزرگترين شهر ايالت ((  اردشيرخوره  ))  بود. قراين تاريخي نشانگر اين است كه شهرستان كنگان نسبت به ساير شهرستانهاي استان از اهميت سوق الجيشي و بازرگاني و تاريخي جالب توجهي برخورداربوده است.

وسعت شهرستان كنگان 3083 كيلومتر مربع مي باشد. اين بندر سومين شهرستان استان به لحاظ وسعت مي باشد. اين بندر داراي 2 بخش جم و مركزي و آب و هواي كنگان گرم و مرطوب است . كنگان در فاصله 200 كيلومتري مركز استان و 20 كيلومتري دير قرارگرفته است.

گمرك كنگان در زمينه كالاهاي ملواني و مرزنشيني فعاليت مي نمايد. گمرك مزبور در يك ساختمان اداري دو طبقه كه متجاوز از چهل سال پيش احداث گرديده ، مستقر مي باشد. اسكله كنگان در فاصله 650 متري گمرك واقع شده كه خيابان ساحلي در حد فاصل ساختمان گمرك و اسكله واقع شده است.

 

گمرک  بندر دير

بندر دير يكي از بنادر قديمي سواحل خليج فارس است كه در گذشته هاي دورمركزتجاري و بازرگاني مهمي بوده است . عمده فعاليت گمرك دیر دربخش ملواني و صادرات و واردات است.

در اين شهرستان بقاياي شهرها و آباديهاي كهن بسياري ديده مي شود. این بندر در جنوب استان بوشهر واقع شده‌است و با مرکز استان ۲۰۸ کیلومتر فاصله دارد، ساحل بندر دَیّر یکی از زیباترین مکانهای ساحل و دریا می‌باشد.

سه اسکله اصلی معروف آن، علاوه بر تخلیه و بارگیری کالا،  صادر کننده و تامیین کننده ماهی و میگو  به داخل و خارج کشور است.

 مساحت شهرستان دير2727 كيلومتر مربع مي باشد كه 10/8 % كل مساحت استان را دارا مي باشد.  شهرستان دیر از سه بخش مركزي و بردخون و آبدان تشكيل گرديده شده و آب و هواي گرم و مرطوب دارد.

 

گمرک نخل تقي

     نخل تقي يكي از روستاهاي تابعه شهرستان كنگان مي باشد كه در یک كيلومتري عسلويه قراردارد . مردم نخل تقي پيرو اهل تسنن مي باشند و به زبان عربي و فارسي تكلم مي نمايند. اكثر ساكنين با شيخ نشينهاي خليج فارس داراي ارتباط مي باشند.

    گمرك نخل تقي پس از پيروزي انقلاب اسلامي در سال 1359 و به علت شرايط خاص منطقه شروع به كارنموده است. در حال حاضر گمرك مزبور در بخشهاي ملواني و مرزنشيني فعاليت مي نمايد.

با شروع به كار منطقه ويژه و استقرارگمرك نخل تقي در مجموعه گمرك منطقه ويژه حجم فعاليتهاي گمرك مذكور نيزافزايش يافته است.

 

گمرک بندر ريگ

گمرک بندر ریگ یکی از قدیمی ترین گمرکات استان بوشهر به شمار می رود و  تأسيس آن به  سال 1265 بر می گردد.

بندر ريگ در فاصله 17كيلومتري شرق گناوه ودر فاصله 135 کیلومتري مرکز بوشهر واقع شده است. بندر ريگ در عرض شمالي 29 درجه و 24 دقيقه و طول شرقي 50 درجه و 41 دقيقه گرينويچ قراردارد.

در سال 1132 كمپاني هندشرقي مؤسساتي در بندر ريگ ايجاد كرد كه در اثر مخالفت هلنديها مجبور به تخليه بندر ريگ گرديدند. نام (( ريگ )) از روزگار تسلط پرتغاليها بر خليج فارس براين منطقه نهاده شده است.

در حد فاصل بندر ريگ و بوشهر رود (( حله )) قراردارد كه بنادر فراگه ، خشم احمدي و ناصري در كنار آن قراردارند . مردم ريگ مذهب شيعه و بــــــه لهجه بوشهري تكلم مي نمايند.

 

گمرک عسلويه

    بندرعسلويه يكي از شهرهای تابعه شهرستان كنگان مي باشد. اين شهر در 12 كيلومتري خليج ناي بند و70 كيلومتري كنگان قراردارد . فاصله عسلويه تا بوشهر حدود 270 كيلومتر مي باشد. اهالي عسلويه پيرو مذهب شيعه  و تسنن مي باشند و به زبان عربي و فارسي تكلم مي نمايند.

    اين بندر يكي از بنادر قديمي و سه گانه استان بوشهر ( كنگان ، طاهري ، عسلويه ) مي باشد. از سال 1230 هجري قمري گمرك در اين بندر و در محل فعلي نيروي انتظامي استقرار داشته است . از سال 1364 گمرك به محل فعلي انتقال يافته است.

فعاليت گمرك مزبور در امور ملواني و مرزنشيني مي باشد. باشروع بكار منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس و قرارگرفتن عسلويه در محدوده منطقه ويژه و استقرار شركتهاي خارجي و ايراني در محدوده مذكور حجم فعاليت گمرك مزبور نيز افزايش يافته است بطوري كه پرسنل گمرك عسلويه با حجم وسيعي از واردات كالا از طريق اسكله عسلويه مواجه مي باشند.

 

گمرک جزيره  خارگ

 اين جزيره در فاصله 57 كيلومتري شمال غربي بوشهرو 38 كيلومتري بندر گناوه قراردارد . طول تقريبي آن 8 كيلومتر و عرض آن 4 تا 5 كيلومتر و جزيره اي مرجاني است.

جزيره خارك به علت سواحل عميق براي ايجاد لنگرگاه از مزيت هاي نسبي ويژه اي بهره مند است و به علت وجود تأسيسات عظيم نفت عمده فعاليت آن صادرات نفت مي باشد. جزيره خارك عملا" زمين باروري ندارد و بيشتر سطح جزيره را قشرسنگي از جنس مرجان پوشانيده است.

جزيره خارك يكي از بخشهاي شهرستان بوشهر است كه داراي بيش از 10 هزارنفر جمعيت مي باشد. علاوه بر كار در تأسيسات نفتي و معدن سنگ از مشاغل مهم مردم اين جزيره صيد ماهي را مي توان نام برد. اين جزيره از مناطق بسيارقديمي استان است كه آثار تاريخي متعددي دارد از جمله مي توان به (( قلعه هلندي ها )) در شمال شرقي و ((  معبد يوزئيدون )) اشاره نمود.

گمرك جزيره خارگ براي امر صدور نفت و ورود تجهيزات مورد نياز صنايع نفت در منطقه نظارت دارد.

 

بازديد : 5531 بار نمايش يافته است .

کلمات کليدي : :
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

کليه حقوق اين سايت متعلق به ستاد نظارت گمرکات استان بوشهر است.

برای مشاهده کامل صفحات, از مرورگر فایرفاکس یا اینترنت اکسپلورر نسخه 7 به بالا استفاده کنید.